0

İletişim, duygu ve düşüncelerin aktarıldığı bir araçtır.  İşitme kaybına sahip bireyler ve işitme engelli bireyler iletişim araçlarını birbirleriyle etkileşim içinde olarak geliştirmiştir. İşaret dili, işitme engelli yetişkinlerin ve çocukların kullandığı bir dildir.

İşitme engelli bireylerin hayat standartlarının gelişmesi için, işaret dilinin kullanımının yaygınlaşması gerekmektedir. Türkiye İşitme Engelliler Federasyonuna göre; Türkiye’de 3 milyona yakın işitme engelli insan bulunmaktadır. İşitme engelli bireylerin hayatı daha etkileşimli yaşayabilmesi için işaret dili eğitiminin yaygınlaşması gerekmektedir. 

İşaret Dili Kurs Eğitimi Nasıl Düzenlenir? 

İşitme kaybı yaşayan ve işitme engellilerle iletişim halinde olabilmek için güncel Türk İşaret Dili eğitimi almak gerekir. İşaret dili kursu; jest ve mimiklerin kullanımı ve beden dilinin kullanımı hakkında temel bir yapı oluşturur. 

İşaret dili kursu 120 ve 200 saat olmak üzere iki aşamalı bir şekilde düzenlenir.  120 saatlik kurs eğitiminde, işaret dilinde sıklıkla kullanılan işaretlerin anlamını ve temel yapılar öğretilmektedir. Bu temel işaretler arasında; şehirler, sayılar, ev eşyaları, doğa olayları, temel hastalıklar, parmak alfabesi, yiyecekler ve içecekler yer almaktadır.

Kurs eğitim içecekleri bölgelere göre değişiklik göstermektedir. Örneğin; İzmir işaret dili eğitimi, bölgede kullanılan kelimelere göre işaret dili kurs içeriğini zenginleştirilebilir. 

200 saatlik işaret dili kurs eğitimi, işaret dili eğitmeni ve tercümanı yetiştirmektedir. Bu kurs programına kayıt olabilmek için en az ön lisans eğitiminden mezun olmak gereklidir. MEB sınavından sonra sertifikanızı noterden onaylatmanız gerekmektedir. 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir