0

            İşaret dili, genellikle işitme ve konuşma engellilerin hem kendi aralarında hem de çevreleri ile iletişimlerini sağlamak için oluşturulan, el hareketleri ve yüz mimiklerinin kullanıldığı görsel bir dildir. Ülkemizdeki ve dünyadaki duyma engelli vatandaşların sayısının bir hayli fazla olduğunu düşündüğümüz de işaret dilinin yaygınlaşmasının gerekliliği oldukça önemlidir. Bu dili öğrenmek için ise eğitim programına katılıp işaret dili eğitimi alarak sertifikaya hak kazanmak gereklidir.

İşaret Dili Eğitimine Kimler Katılabilir?

            Bu eğitim programına öncelikle kamu kuruluşları personelleri, sağlık görevlileri, polisler, turizmciler, öğretmenler, mağaza çalışanları ve engellilerle iletişim kurmak isteyen tüm bireyler katılabilir.

İşaret Dili Eğitiminin Faydaları Nelerdir?

            İşitme engelli bireylerin sosyalleşmesi ve toplum içinde kendilerini ifade edebilmelerini sağlayan evrensel bir dil olan işaret dilini aslında herkesin öğrenmesi avantajlı bir özelliktir. Engelli bireylerimizi topluma kazandırmak için bu dilin bilinmesine ihtiyaç vardır. İşitme engellilerin sağlık kurumlarında, eğitim kuruluşlarında, bankalarda veya kamu dairelerinde herhangi bir işlem yaptırması nispeten daha zordur. Çünkü istek, ihtiyaç ve sorunlarını sağlıklı bir şekilde anlatamadıkları için bu bireyler kamu kurum ve kuruluşlarında işlerini tamamlayamadan ayrılmak zorunda kalabilirler.

            Ülkemizde bu iletişim sorununa çözüm olacak olan ve işitme engelli bireylere yardımcı olabilecek yeterli sayıda işaret dili tercümanı bulunamamaktadır ve ciddi bir ihtiyaç söz konusudur. İşaret dili eğitimi alan bireyler hem duyma engelli bireylerimizle daha kolay iletişime geçerek onların sosyalleşmesini sağlayacak hem de kamu veya özel kuruluşlarda tercümanlık yaparak topluma önemli bir fayda sağlayacaklardır.
 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir