İşaret Dili Tercümanlığı Eğitimi Nedir?

İşaret dili tercümanlığı ve eğiticiliği için sağlanan kurslarla konuşma ve işitme bozukluğu yaşayan bireylerle iletişimde aracılık yapılması sağlanmaktadır. İşaret dili tercümanları tıpkı yabancı dil tercümanları gibi rol üstlenmektedirler.

Bu kişiler devlette ya da özel sektörde farklı alanlarda iş imkanına sahip olabilmektedirler. İşaret dili tercümanlık eğitimi İzmir’de de verilen kurslar sayesinde alınabilmektedir.
 
İşaret Dili Tercümanlığı Kurs İçeriği
 
Bu kurs sayesinde işitme engelli bireylerin kurumlarda sorun yaşamalarının önüne geçilmek istenmektedir. Kurs sayesinde bu problem bugün oldukça azalmıştır. İzmir işaret dili tercümanlık kursu deneyimli uzman öğreticiler tarafından verilmektedir.

İşaret dili öğreticilik kısmında katılımcılara Türk İşaret Dilini öğretme becerisi kazandırılmaktadır. Ancak işaret dili tercümanlığı kursu alabilmek için Milli Eğitim Bakanlığı onaylı 120 saatlik Temel İşaret Dili Eğitiminin alınmış olması gerekmektedir. Programın genel içeriği;

* İşaret dili Genel Özelliklerini uygulamak,
* İşaret ve beden dili ilişkisini kurmak,
* Konuşma dili,
* Temel İşaret Dili özelliğine göre cümle kurmak,
* Temel İşaret Dilinde cümlenin öğelerini öğrenmek,
* Temel İşaret Diline göre hazırlıksız ve hazırlıklı konuşmak,
* Temel İşaret Diline göre çevirmenlik yapmak olmaktadır.

Bu eğitim sayesinde konuşma ve işitme engeli olan bireylerle iletişim sağlanmaktadır. Son zamanlarda özellikle devlet kurumlarında çalışanların ihtiyaç duyduğu bu alan için eğitimler hızlanmaktadır. İzmir’de verilen bu kurs sayesinde bireyler ile iletişim kurmak ve yardımcı olmak kolaylaşmıştır. Eğitim için runwaykariyer.com sitesinden bilgi alınabilmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir