0

Taşınmaz ticareti ile ilgili düzenleme Resmi Gazetede yayımlanmış ve kanunlaşmıştır. Bundan sonra emlak sektöründe mesleki yerlilik belgesi zorunlu tutulmaktadır. Bu belge olmadan emlak satışı yapması engellenmiştir. 05.06.2018 tarihi  itibarı ile temsile yetkili asgari 1 kişi ve şubesi ise müdürünün myk seviye 5 emlak danışmanı sertifikasına haiz olmalıdır.

Bu kapsamdan pazarlama ile satış departmanında çalışan personelin seviye5 ya da emlak danışmanı seviye 4 belgelerinden en az birisine sahip olması zorunlu tutulmuştur. Bu belgeleri temin edebilmeleri maksadıyla 18 aylık bir geçiş süresi öngörülmüş bu sürede de temin edilemediği durumlarda ise Ticaret ve Sanayi Müdürlükleri bu belgeleri kesinlikle vermeyecektir.

Kimler İstisna Tutulmuştur?

Emlak işi ile halihazırda iştigal eden işletmeler, orta ve yükseköğretimin ilgili alanlarından mezun olarak diploma alanlar, ve bu belge için milat niteliğindeki 05.06.2018 tarihi öncesi emlak ticareti nedeni ile meslek oda kaydı, kurumlar ve gelir vergisi mükellefiyeti olan, Millî Eğitim Bakanlığının yetki verdiği o da yada kişilerce verilen eğitim akabinde sertifika sahibi esnaf. Sanatkâr, tacirler bu belge sahipliğinden istisna tutulmuşlardır.

Başvuru Aşaması Nasıldır?

Bu belgeye sahip olmak isteyen adayalar personel Belgelendirme müracaat formu, kimlik fotokopisi, iki adet resim ile  sınav ücretinin ödendiğini ispatlayan makbuz ile başvurması gerekmektedir. Bu sertifikaya sahip olmak için sınavda 100 üzerinden e 70 puan alınması gerekmektedir.

Sınavda çok fazla bir değişiklik olmadığı takdirde 20 soru sorulmakta ve 30 dakika süre verilmektedir. Sınav sonuçlar MYK’nın web sitesinde ilan edilmekte, Logo Marka Sözleşmesi ve teslim formu imzalatılarak başarılı kursiyere teslim edilmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir